Proxima Centauri

Jesienny Budapeszt

| 0 Comments

To miasto zdecydowanie należy do europejskich „must see”. Komu choć trochę przypadła do gustu (również) pełna zapierających dech w piersiach mostów Praga czy uroczy Wiedeń, temu z pewnością spodoba się także Budapeszt. Miejsce idealne na weekendowy wypad – zwłaszcza, że nie możemy narzekać na brak tanich i bezpośrednich połączeń z Katowic (Polski Bus) czy Krakowa (Polski Bus, Lux Express – polecam!).

Poniżej przedstawiam Budapeszt w moim obiektywie wraz ze wskazówkami turystycznych atrakcji, które grzech pominąć 🙂

1. Plac Bohaterów (Hősök tere)

0013

 

Pierwsze miejsce, do którego trafiłam w Budapeszcie, idąc przed siebie bez żadnych map i przewodników. Plac znajduje się na końcu Andrássy útca, jednej z głównych ulic, w IV dzielnicy. Już z daleka widać było monumentalną kolumnę ze środka konstrukcji. To miejsce od razu zrobiło na mnie ogromne wrażenie, jak i na reszcie tłumnie zbierających się tam turystów. Pokaźny pomnik poświęcony jest poległym podczas I wojny światowej. Na kolumnadach po obu stronach dostrzec można postacie ważne dla węgierskiej historii. To tutaj na przestrzeni lat odbywały się demonstracje polityczne i inne symboliczne spotkania wielu Węgrów.

 

0018

0043

0026

0028

Będąc w tym miejscu nawet nie ważcie się zawracać! Idąc niedaleki kawałek prosto natraficie na zjawiskowe łaźnie termalne Széchenyi. Mnie niestety nie było dane zafundować sobie tej przyjemności… ALE! Ale po drodze moje oczy nacieszyło inne zjawisko. Niedaleko parku miejskiego i zoo znajduje się fontanna. Początkowo niepozorna, jednak tego dnia obdarowała mnie takim oto widokiem:

0034

0035

0031To nie fatamorgana, prawda? Wy też widzicie tęczę? <3

0037

 

 

2. Wyspa Małgorzaty (Margitsziget)

9

Pozostając jeszcze w temacie od zawsze fascynujących mnie fontann, nie mogę nie opowiedzieć o tym, co spotkało mnie w trakcie zwiedzania Wyspy Małgorzaty. Ten sztucznie powstały z kilku mniejszych wysepek ląd na Dunaju oferuje wiele obiektów sportowych, hoteli, parków, mini zoo itp. Miejsce idealne na rodzinny spacer, bieganie czy randkę. Aby tam trafić, wystarczy podjechać tramwajem (w moim przypadku o numerze 4 lub 6) i wysiąść na przystanku o nazwie „Margitsziget”. Wchodzimy na most, a następnie schodzimy z niego specjalną „odnogą”. Just like this:

dsc_0189

Raczej nikt nie jest na tyle popaprany jak ja, żeby szukać jakiejś tratwy tam pływającej 😀

Dobra. Schodzimy na wysepkę. Wszędzie cudowna aura natury, mnóstwo dzieci i czterokołowych rowerów, w których wozi się kilka pokoleń turystów naraz. Jednak ja od razu wiedziałam, do czego zmierzam. Za cel bowiem obrałam sobie to cudo:

11

10

Zanim ocenicie – TO NIE JEST ZWYKŁA FONTANNA, moi drodzy. ONA PORUSZA SIĘ W RYTM MUZYKI. Nie wierzycie? Ha! Jestem na to przygotowana.

 

Wracając do biegania. Wokół całej wysepki ciągnie się taka oto dróżka:

13

12

Chciałam wstawić też coś z mini zoo, ale widok tych smutnych zwierząt może zepsuć niektórym trochę tą wirtualną wyprawę po wyspie, tak jak było to w moim przypadku. Ale były moje ukochane kury-yeti z piórami na stopach. (klik). Poniżej jeszcze kilka zdjęć z Wyspy:

23

22

20

3. Góra Gellerta

Widać ją z właściwie z każdego punktu centralnej części Budapesztu. Intryguje posągiem (Pomnik Wolności), który znajduje się na samym szczycie, zaprasza wszechobecną zielenią i ogromem leśnych dróżek. Wejście w górę 235m należy w sumie do łatwiejszych. No chyba, że zamiast schodami, wolisz wspinać się po korzeniach. Jak ja.

Do rzeczy. Zobaczcie jak góra wygląda z bliska:

48

70

64

63

552

54

50

Widoki z góry są przepiękne! Warto wspiąć się tam choćby dla nich.

62
60
522A to widok na Wzgórze Zamkowe. Przepięknie prezentuje się po zmroku. W podziemiach podobno znajduje się labirynt, w którym jest fontanna tryskająca najprawdziwszym winem!
Do sprawdzenia następnym razem.
583

683

74

78

4. Mosty

0072

Najbardziej charakterystycznym i zwracającym na siebie uwagę, zwłaszcza w nocy, jest Most łańcuchowy.
5

0069A to jest Most Wolności. Tutaj można poczuć się wolnym człowiekiem. Częstym widokiem jest młodzież siedząca na przęsłach z browarami.
Wiele par spędzało tu też chyba romantyczne chwile. Szkoda, że nie mam zdjęcia!

7

8

5. Parlament

Ten budynek, choćby na zdjęciach w przewodnikach czy w internecie widział chyba przynajmniej raz w życiu każdy. Przepięknie prezentuje się od strony Dunaju. Ja wybrałam się w krajoznawczą wycieczkę tramwajem nr 2 od jej początku do końca, co pozwoliło mi zobaczyć tą przepiękną budowlę niemal z każdej strony i w każdej porze dnia.

45

41

0058

0059

 

 

Dokładam jeszcze kilka losowych fotografii miasta, take a look:

0057

0053

0012Tyyyyyle zieleni! Miasto pełne jest parków i zielonych alejek.
Trochę odwraca uwagę od wszędzie walających się śmieci i śpiących bezdomnych. Ale tylko trochę.
003Klimatyczne podwórka
004
43Znajome klimaty? To pomnik upamiętniający Węgrów walczących w Przemyślu właśnie.
Podobno gdzieś w Budapeszcie jest też pomnik generała Józefa Bema. Tyle nas łączy!
27
24Langose!

28

Budapeszt nocą:

42

75

732

1

Leave A Comment